KORIZMA

KORIZMA
Korizma ili Četrdesetnica je razdoblje u liturgijskoj godini kada se pripremamo za proslavu Uskrsa, najvećeg kršćanskog blagdana. To je vrijeme slušanja Božje riječi i obraćenja, priprave i spomena krštenja, pomirenja s Bogim i ljudima, vrijeme pojačane kršćanske pokore: molitve, posta i dobrih djela. Crkva nas u Korizmi sjedinjuje s Isusovim četrdesetodnevnim boravkom u pustinji. Kako se Isus u pustinji piipremao za svoje javno djelovanje, tako se i mi u Korizmi pripremamo za otajstvo Uskrsa, ali i za rast u vjeri uopće. To je vrijeme ozbiljnosti. Ulazimo u svoju nutrinu i preispitujemo svoj kršćanski život.
U korizmeno vrijeme se odrasli krštenici (katekumeni) pirpravljaju za sakrament krštenja kojeg će primiti u Vazmenoj noći.
Korizma zapravo traje 44 dana. Započinje na Čistu srijedu ili Pepelnicu, a završava na Veliki četvrtak Misom večere Gospodnje kojom započinje vazmeno trodnevlje. Korizma ima šest nedjelja, a u tradiciji našeg naroda svaka ima svoje ime:
1. Čista – jer dolazi odmah iza Čiste srijede
2. Pačista – odnosno pračista jer je još čišća od prve (čiste )
3. Bezimena – jer joj se nije dalo ime iz poštovan prema Korizmi, prema Isusovoj muci
4. Sredoposno – jer je na sredini korizmenog posta
5. Gluha – jer bi se te nedjelje u Crkvi pjevalo bez pratnje orgulja, zastirale bi se slike, kipovi i križevi
6. Cvjetnica ili Cvjetna nedjelja – liturgija Cvjetnice obilježena je čitanjem i pjevanjem muke, a naziv je dobila zbog procesije s grančicama u spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem kada ga je puk dočekao s poklicima: Hosana Sinu Davidovu, blagoslovljen koji dolazi u ime Gospodnje.
Sve nedjelje pa tako i korizmene izuzete su od pokorničkog karaktera.
U ranom kršćanstvu, (2. stoljeće) proslavi Uskrsa prethodio je jednodnevni ili dvodnevni post koji se kasnije produljujj na čitav tjedan. Tijekom 4. stoljeća post se proširuje na tri tjedna, a uskoro na 40 dana. Tada je Korizma počinjala prvom korizmenom nedjeljom. Međutim, kako nedjelja nije pokornički dan, u Rimu su javni pokornici svoju pripravu za sakrament pomirenja započinjali u srijedu prije prve korizmene nedjelje. Oni su se toga dana posipali pepelom pa otuda i naziv Pepelnica. Od 6. stoljeća to je bio početak Korizme i za sve ostale vjernike.
Post i odricanje su posebno izraženi u korizmeno vrijeme. Ponažu nam da se očistimo od svojih sklonosti na grijeh, navezanosti, strasti idolopoklonstva i svega drugog što čini prepreke između nas i Boga. Zahvaljujući Korizmi mnogi ljudi su se oslobodili nekih loših navika (cigarete, alkohol, kocka...). Često se događa da ih shvatimo neozbiljno pa Korizmu pretvorimo u nekakvo natjecanje u odricanju. Kao da želimo nešto dokazati sebi ili drugima. Upravo nas je i sam Isus upozoravao na to da to ne činimo zato da bi nas drugi hvalili. Uostalom, pokora nije cilj, nego sredstvo koje nas približava Bogu.
Tekst obradio: Miro Vukadin
Fotografija:http://www.jelkovec.zupa.hr/2016/02/korizma-2/
http://www.hr.josemariaescriva.info
Katekizam Katoličke Crkve